Jak mieć szczęście w życiu i biznesie - Łukasz Hodorowicz
pozostały min
Trzymam Cię za rękę. Jesteśmy tu: Strona główna Blog Artykuł
kategoria: Psychologia
Czas czytania: 2 min
Poziom trudności:

Jak mieć szczęście w życiu i biznesie

Podaj dalej

Co zrobić, żeby mieć więcej szczęścia?

4 rodzaje szczęścia

Większość ludzi uważa, że szczęście to przypadkowy zbieg okoliczności. Nawet jeśli nie do końca się z tym zgadzasz, to z pewnością sądzisz, że szczęścia nie da się zaplanować.
W końcu szczęście po prostu nas spotyka i nie możemy go kontrolować. Mówiąc wprost, albo się je ma, albo nie.
Co jednak, jeśli szczęście można zaplanować? Więcej: co, jeśli istnieją różne odmiany szczęścia – np. cztery – i tylko nieliczni zauważają wszystkie?

Szczęście binarne

Większość osób dostrzega tylko jeden rodzaj szczęścia. Tak zwane szczęście binarne. Ono jest jak komputerowy bit. Przyjmuje wyłącznie dwa stany: 1 lub 0. Albo jest, albo go nie ma. Wynika jedynie z przypadku.
To właśnie szczęście binarne masz na myśli, gdy mówisz o zbiegu okoliczności. Spotyka ono ludzi urodzonych w zamożnej rodzinie, a także przytrafia Ci się, gdy otrzymujesz spadek albo znajdujesz 100 zł na chodniku. Ale poza szczęściem binarnym jest coś jeszcze.

Szczęście wynikające z ruchu

Drugi rodzaj to szczęście wynikające z ruchu. Tym razem fart nie jest dziełem przypadku. Ten rodzaj szczęścia spotyka tych, którzy działają, żeby je przyciągnąć. Jeśli raz w tygodniu kupujesz los na loterii, to może Cię spotkać właśnie drugi typ szczęścia.

Szczęście wynikające z ruchu pojawia się, gdy regularnie publikujesz na Facebooku i w końcu któryś z postów staje się viralem. Albo kiedy podpisujesz duży kontrakt, ponieważ bez przerwy rozsyłałeś oferty.
Szczęście wynikające z ruchu sprzyja tym, którzy robią krok w jego kierunku. Jednak ponieważ kroki stawiane są chaotycznie i bez planu, rzadko udaje się przyciągnąć ten rodzaj szczęścia.
Ale można to łatwo zmienić.

Szczęście wynikające z przygotowania

Szczęście wynikające z przygotowania. Tym razem, zamiast działać chaotycznie, najpierw uczysz się dostrzegać szczęście, a następnie błyskawicznie za nim podążasz. 

Na przykład projektant mody zauważa nowy trend w projektowaniu ubrań, zatem dodaje jego elementy do nowej kolekcji. Marketer, oglądając wieczorne wiadomości, wpada na pomysł akcji wykorzystującej real-time marketing i publikuje post, który natychmiast staje się viralem. Te osoby dzięki specjalizacji i przygotowaniu wykształciły szósty zmysł. W efekcie zauważają szanse, których inni ludzie nie widzą.
Szczęście wynikające z przygotowania podobnie jak poprzednie typy trzeba przyciągać. Ale ostatni rodzaj szczęścia sam do Ciebie przyjdzie, jeśli mu na to pozwolisz.

Szczęście wynikające z unikalności

To szczęście wynikające z unikalności. Mówi się, że szczęście sprzyja ludziom odważnym. To nieprawda. Szczęście sprzyja ludziom unikalnym.

Ten rodzaj szczęścia sam Cię odnajdzie, jeśli jesteś unikalny. Załóżmy, że prowadzisz jedyną restaurację w mieście. W tej sytuacji prędzej czy później spotka Cię szczęście. Być może przyjmie ono postać dużego zlecenia na katering, a może zjawi się w osobie Magdy Gessler, która będąc przejazdem, zje u Ciebie obiad.
W każdym razie gdy jesteś jedyny (lub nieliczny), jesteś jednocześnie skazany na szczęście. Czasem pojawi się ono natychmiast, czasem będziesz musiał poczekać. Ale prędzej czy później szczęście Cię znajdzie.

Teraz zastanów się, na który rodzaj szczęścia masz największe szanse. Co możesz zrobić, żeby jeszcze je zwiększyć?

Powodzenia – i szczęścia oczywiście.

Podaj dalej