pozostały min
Trzymam Cię za rękę. Jesteśmy tu: Strona główna Blog Artykuł
kategoria: Podcast
Czas czytania: 7 min
Poziom trudności:

5 książek, które w tym roku warto przeczytać

Podaj dalej

Czy masz czasami wrażenie, że książek na rynku jest więcej, aniżeli czasu, którym dysponujesz i w związku z tym zastanawiasz się, po którą książkę sięgnąć, aby nie zmarnować ani chwili? Nie zrozum mnie źle. Każdy czas spędzony z książką jest dobrym czasem, natomiast z pewnością chciałbyś wiedzieć, po które w szczególności warto sięgnąć. I w związku z tym, przygotowałem dla Ciebie pięć książek, które warto przeczytać. To pozycje, które pomogą Ci bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorcom, marketerem czy handlowcem. Sprawdź książki, które warto przeczytać. 


Podobało Ci się? Chcesz wiedzieć, kiedy pojawi się nowy odcinek? Subskrybuj!

Podaj dalej

Książka, którą warto przeczytać #1
Factfulness. Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą

Kliknij w okładkę i znajdź na Amazonie

Pierwsza książka, którą warto przeczytać to „Factfulness” autorstwa Hansa Roslinga. Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że przeciętny szympans wie więcej na temat świata, niż studenci w Szwecji, Japonii, Niemczech czy we Francji? Tak właśnie brzmią wnioski z testu przeprowadzonego przez autora tej książki. Okazało się, że na większość pytań, dotyczących aktualnego stanu świata, w którym żyjemy, przeciętny szympans wie więcej, aniżeli człowiek.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ intuicja, która podpowiada nam odpowiedzi dotyczące świata, jest skażona mediami (telewizją, Internetem, prasą) i maluje nam nieprawdziwy obraz rzeczywistości. Na pewno nie raz słyszałeś o tym, że media przedstawiają świat w krzywym zwierciadle. Okazuje się, że to coś więcej, niż tylko oklepane słowa, a książka ta uczy, jak spojrzeć na otaczający nas świat krytycznym okiem. Hans Rosling dostarcza w niej dowodów na to, że obecnie żyjemy w najlepszych czasach; w świecie najbezpieczniejszym, w świecie największego dobrobytu, w świecie największego rozwoju technologicznego. Oczywiście nadal występują dysproporcje pomiędzy niektórymi regionami świata, ale autor udowadnia, że coraz bardziej się zacierają.

A czego mnie nauczyła ta książka? Przede wszystkim tego, że informacje z mediów należy konsumować świadomie, czyli nie wierzyć we wszystko, co podpowiada nam telewizja, prasa czy Internet. Jeżeli jest jakiś problem, temat który chcę zgłębić, to zamiast biernie czekać, aż napłyną do mnie informacje z mediów, sam ich poszukuję, zgłębiając dany temat i na podstawie znalezionych informacji buduję swój światopogląd. Dlatego tę książkę polecam każdemu, kto także chciałby świadomie oceniać aktualny stan rzeczy.

 

Książka, którą warto przeczytać #2

Decydujące momenty. Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować

Kliknij w okładkę i znajdź na Amazonie

Druga książka, którą warto przeczytać, nosi tytuł „Decydujące momenty” autorstwa braci Dana i Chipa Heath. Wyobraź sobie, że jedziesz samochodem z domu do pracy. Droga, po której się poruszasz zawsze była pełna dziur, wybojów i nierówności. Pewnego razu budzisz się i okazuje się, że ktoś załatał wszystkie dziury, wyrównał nierówności i droga stała się całkiem przyjemna. Czy, gdy dojeżdżasz do pracy, chwalisz się tą drogą wśród znajomych? Czy w drodze do pracy zatrzymujesz się i robisz zdjęcia szosy, by zaraz je opublikować w Internecie, chwaląc się zwykłą drogą? Nie.

A teraz wyobraź sobie, że znowu podróżujesz tą samą drogą. Nikt nie wyrównał co prawda nierówności, ale zatrzymuje Cię policjant, chwali za bezpieczną jazdę i wręcza Ci nagrodę. Czy w tej sytuacji pochwalisz się drogą z pracy do domu? Najprawdopodobniej będziesz chwalił się tym na lewo i prawo.

I o tym właśnie jest książka. „Decydujące momenty” uświadamia nam, że gdy rzeczy przebiegają pomyślnie – przebiegają zwyczajnie. Dopiero, gdy wydarzy się coś niespodziewanego, nieoczekiwanego i przyjemnego jednocześnie, ludzie są zachwyceni. Książka uczy, jak projektować te wspaniałe doświadczenia, te wspaniałe momenty. Polecam ją każdemu, kto chce, aby ludzie w jego otoczeniu czuli się wyśmienicie. Jeżeli prowadzisz firmę i chcesz dostarczać Twoim klientom wspaniałych momentów i doświadczeń, lub by Twoi bliscy doświadczyli więcej wspaniałych chwil w swoim życiu, to ta książka jest dla Ciebie.

Książka, którą warto przeczytać #3

The Formula: The Universal Laws of Success

Kliknij w okładkę i znajdź na Amazonie

Kolejną książką, na którą absolutnie powinieneś zwrócić uwagę, jest „The Formula: The Universal Laws of Success”. Jej autorem jest fizyk Albert-László Barabási badający tzw. bezskalowe sieci. A czymże są owe bezskalowe sieci? Otóż to sieci, które w pewnym momencie rozrastają się i trudno nad nimi zapanować, a jedną z nich jest na przykład sieć ludzkich zależności. I tam właśnie autor próbuje odnaleźć wspomniane prawa sukcesu.

Najciekawsze jednak jest to, że szuka ich pośród ludzkich historii, pośród niesamowitych wydarzeń z życia tych zwykłych i tych nie do końca zwykłych ludzi. Nie opowiem Ci o wszystkich prawach, bo chciałbym, żebyś sięgnął po tę książkę, natomiast zdradzę Ci, że moim ulubionym prawem sukcesu, zarówno tego zawodowego jak i życiowego, jest prawo powtarzalności. Wyobraź sobie, że co roku w dniu swoich urodzin kupujesz sobie jeden los na loterię. Jeden los w roku. Czyli co roku Twoje szanse na zwycięstwo są takie same, w końcu masz tylko jeden los. A teraz wyobraź sobie, że na swoje 35 urodziny robisz sobie wyjątkowy prezent. Postanawiasz kupić los co tydzień. Zatem Twoje szanse na zwycięstwo dramatycznie rosną, bo zamiast jednego losu w roku, masz ich około pięćdziesięciu.

Dlaczego o tym mówię? Pomyśl o losach na loterię jak o tym, co robisz na co dzień. Jeżeli jesteś blogerem i piszesz jeden artykuł w roku, to szanse na to, że artykuł ten stanie się viralem, są niewielkie. Natomiast jeżeli piszesz takich artykułów 50 w ciągu roku, Twoje szanse dramatycznie rosną. Jeżeli jesteś youtuberem i chcesz dotrzeć do wielu odbiorców, to nagrywając jedno wideo w miesiącu masz nieporównywalnie mniejsze szanse na odniesienie sukcesu, aniżeli gdybyś nagrywał takich filmów 10 w miesiącu. Oto, czym jest prawo powtarzalności. Po kolejne prawa sukcesu odsyłam Cię do książki.

 

Książka, którą warto przeczytać #4

Siła woli to mit! Znajdź ukryte klucze do sukcesu

Kliknij w okładkę i znajdź na Amazonie

Kolejna książka, którą warto przeczytać to książka Benjamina Hardy’ego „Siła woli to mit!”. A skoro przy mitach jesteśmy, to czy znasz mityczne syreny, pół kobiety pół ryby, które swoim hipnotycznym głosem wabiły żeglarzy, skazując ich na zgubę? Mężczyźni ci pod wpływem pięknego głosu syren kierowali swoje statki na skały i rozbijali się. Natomiast mityczny Odyseusz, który bardzo chciał usłyszeć syreni śpiew, wymyślił pewnego razu przebiegły plan. Gdy swoim statkiem wraz z załogą przepływał obok skał, na których mieszkały syreny, kazał marynarzom zalepić uszy woskiem tak, aby nic nie słyszeli, a siebie przywiązał do masztu. I kiedy przepływali obok syrenich skał, wosk w uszach marynarzy nie pozwolił im usłyszeć hipnotycznego dźwięku, a dzięki temu, że sam był przywiązany do masztu – nic złego się nie stało, choć dopiął swego i usłyszał wspaniały śpiew.

Dlaczego o tym mówię? Ponieważ Odyseusz doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że silna wola nie ma szans w starciu z syrenim śpiewem. Badania dowodzą, że silna wola jest jak mięsień, który zużywa się, gdy go nadużywamy. Doskonale wiedzą o tym osoby na diecie, gdy po całym dniu wsuwania sałatek, tofu i warzyw przechodzą w kuchni obok ptysia. No i nie ma mocnych, by go nie zjeść. Dlaczego? Ponieważ przez cały dzień nadwyrężają swoją silną wolę, która wieczorem jest już zmęczona. Książka Benjamina Hardy’ego uczy, aby nie polegać na silnej woli, gdy próbujemy wytrwać w postanowieniu. Zamiast tego powinniśmy, tak jak Odyseusz, zaprojektować środowisko, w którym się poruszamy.

Wracając do przykładu osoby na diecie. Zanim zacznie zdrowo jeść, powinna najpierw pozbyć się wszystkich słodyczy i innych przekąsek z domu. Jeżeli w drodze z domu do pracy przechodzi obok cukierni, powinna zmienić trasę. Jeżeli wie, że w weekend odbędzie się kolacja ze znajomymi, podczas której wszyscy najprawdopodobniej będą zajadali serniczek, cóż… powinna zrezygnować z tego spotkania.

Chciałbym, żebyś zrozumiał, że siła woli jest mitem. Natomiast faktem jest to, że środowisko, w którym żyjemy, ma większy wpływ na nasze zachowanie i postanowienia. A mnie czego nauczyła ta książka? Tego, że pokusom najczęściej ulegają osoby najbardziej wierzące w swoją silną wolę. Bo, jak już wiemy, ta szybko się wyczerpuje.

Komu najbardziej rekomenduję te książkę? Każdemu, kto w tym momencie życia próbuje wytrwać w jakimś postanowieniu, kto próbuje pozbyć się nałogów, próbuje zacząć uprawiać sport bądź przejść na dietę. I każdemu ta książka na pewno pomoże.

Książka, którą warto przeczytać #5

The Invisible Gorilla

Kliknij w okładkę i znajdź na Amazonie

Ostatnią książką, którą dla Ciebie przygotowałem, jest „The Invisible Gorilla”. Autorami tej książki są dwaj panowie, Daniel Simons i Christopher Chabris, którzy w latach osiemdziesiątych zaprojektowali bardzo ciekawy eksperyment. Nagrali oni bowiem krótki film, na którym dwie drużyny podają sobie piłkę. Jedna z drużyn ubrana jest w białe t-shirty, natomiast druga drużyna w czarne. Zadaniem uczestników eksperymentu jest obejrzenie tego krótkiego filmu i liczenie, ile razy członkowie drużyny w białych t-shirtach podają sobie piłkę.

Zapytasz zapewne, co to za problem? To nic trudnego. Jednak w trakcie tego filmu, w pewnym momencie, na boisko wchodzi mężczyzna przebrany za goryla. Przez kilka sekund porusza się między zawodnikami i wychodzi z kadru. Okazuje się, że 50% widzów nie dostrzegło goryla.

Książka „The Invisible Gorilla” obnaża iluzje, którymi jesteśmy karmieni każdego dnia. Jedną z tych iluzji jest to, że wydaje nam się, iż dostrzegamy więcej, niż w rzeczywistości widzimy.

Znowu nie będę Ci zdradzał wszystkich iluzji, o których mowa w książce, bo liczę na to, że sam do niej zajrzysz, natomiast chciałbym, żebyś zrozumiał, że ta książka nauczy Cię, że intuicję należy traktować tak, jak polityków – należy podchodzić do niej z dużą rezerwą i nieufnością.

 

I to już wszystkie książki, które dziś dla Ciebie przygotowałem. Mam nadzieję, że choć po jedną z nich sięgniesz. Jeśli spodobała Ci się ta rekomendacyjna forma wpisu i chciałbyś więcej – napisz do mnie na adres: [email protected]. A jeżeli znasz kogoś, komu dzisiejsze książki również mogłyby się spodobać lub przydać – daj mu, proszę, znać o blogu i podcaście Marketing z głową.

 


Pozostałe

Linki do książek znajdziesz po kliknięciu w ich okładkę w powyższym wpisie

“Factfulness: Dlaczego świat jest lepszy, niż myślimy, czyli jak stereotypy zastąpić realną wiedzą” Hans Rosling
“Decydujące momenty: Jak budować doświadczenia, które mogą zmieniać, poruszać i motywować” Dan Heath i Chip Heath
“The Formula: The Universal Laws of Success” Albert-László Barabási
“Siła woli to mit! Znajdź ukryte klucze do sukcesu” Benjamin Hardy
“The Invisible Gorilla: And Other Ways Our Intuition Deceives Us” Christopher Chabris and Daniel Simons

 

Bądźmy w kontakcie

FB: https://l.lukaszhodorowicz.pl/facebook
IG: https://l.lukaszhodorowicz.pl/instagram
YT: https://l.lukaszhodorowicz.pl/youtube
LI: https://l.lukaszhodorowicz.pl/linkedin

Co powiesz na darmowego
e-booka?

Archimedes powiedział „Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię”. Filozof miał na myśli dźwignię. Czyli mechanizm, który pozwala zamienić mały wysiłek w ogromne efekty. 

W ebooku zebrałem 10 pomysłów na marketingowe dźwignie.
Chcesz je poznać? Zapisz się.