Co zrobić, by czas płynął wolniej? - Łukasz Hodorowicz
pozostały min
Trzymam Cię za rękę. Jesteśmy tu: Strona główna Blog Artykuł
kategoria: Psychologia
Czas czytania: 4 min
Poziom trudności:

Co zrobić, by czas płynął wolniej?

Podaj dalej

Czy masz niekiedy wrażenie, że czas dziś płynie szybciej niż kiedyś? Jeszcze niedawno był początek roku, a dziś na horyzoncie widać już jego koniec. Miesiące się kurczą, praktycznie nie zauważasz mijających tygodni.

Im jesteś starszy, tym szybciej płynie czas

Nie da się ukryć, że im starsi jesteśmy, tym szybciej czas ucieka. Dni zdają się przyspieszać, szczególnie gdy wejdziemy w dorosłe życie: rozpoczniemy pracę i się ustatkujemy. Wydaje się jednak, że ten problem nie dotyczy młodszych ludzi, którzy wcale nie narzekają na pędzący czas. Czy to oznacza, że wraz z kolejnymi latami rzeczywiście mamy go mniej? Niekoniecznie.

Zacznijmy od tego, że w 1905 r. Albert Einstein sformułował teorię względności. Według naukowca czas jest wartością względną. W pewnych warunkach rozciąga się i kurczy. Wyobraź sobie, że jedno z dwóch bliźniąt wysyłamy rakietą w kosmos. Po powrocie będzie ono młodsze od bliźniaka, który został na Ziemi.

Zostawmy jednak fizykę i zastanówmy się, czy podobne prawo wpływa również na dwie osoby pozostające na Ziemi. Odpowiedź znajdziemy w badaniach innego naukowca. W 1970 r. amerykański filozof William James opublikował pracę pt. Time perception.

William James

Według Jamesa czas w zależności od naszego wieku rzeczywiście płynie szybciej lub wolniej. Jednak wiek w tym wypadku jest jedynie związkiem, a nie przyczyną. Prawdziwym powodem szybszego upływu czasu jest coś całkowicie innego. Chodzi o rutynę.

Rutyna kradnie Ci czas

Twój mózg jest wyczulony na wszystko, co nowe. Nowe przedmioty, nowi ludzie, a nawet nowe doświadczenia zwracają Twoją uwagę. To ewolucyjny mechanizm odpowiedzialny za przetrwanie. Setki tysięcy lat temu opłacało się zauważać nowe owoce, ślady na ziemi, dźwięki. One oznaczały jedną z dwóch rzeczy: zagrożenie albo szansę na zdobycie pożywienia. Choć od tego czasu wiele się zmieniło, Twój mózg nadal tak samo reaguje na nowości. Świadomie zwraca na nie uwagę. Dlatego tak dobrze pamiętasz swój pierwszy dzień w pracy lub w nowym mieszkaniu.

Ten mechanizm ma również drugą stronę. Mózg ignoruje to, co pospolite, powtarzalne i dobrze znane. I tym razem chodzi o korzyści ekonomiczne. Dla mózgu stratą energii jest rozkminianie, czy warto zjeść banana. Twój mózg zna ten owoc i wie, że jest bezpieczny. Dlatego nie zwraca na niego szczególnej uwagi. Z tego samego powodu zapomniałeś, co działo się w pracy 144. dnia i jak wyglądał 124. dzień w „nowym” mieszkaniu.

Jednym słowem – nowe doświadczenia konsumujemy świadomie i lepiej je pamiętamy. Doświadczenia powtarzające się ignorujemy i zapominamy. Jaki to ma związek z czasem?

Młodzi ludzie mają więcej czasu

Nim skończysz 25 lat, większość rzeczy w Twoim życiu wydarzy się po raz pierwszy. Pierwszy dzień w szkole, pierwszy dzień na studiach, pierwsza randka, pierwszy pocałunek, pierwsza praca, pierwsza samochodowa stłuczka. Wymieniać można bez końca. Twój mózg rejestruje wszystkie te zdarzenia i zamienia je we wspomnienia. Dlatego tak dobrze pamiętasz większość pierwszych razy i masz sporo wspomnień z okresu młodości.

Być może pamiętasz również popularną kiedyś grę w węża. Polegała ona na sterowaniu linią imitującą węża. Gad zjadał punkty udające owoce. Z każdym zjedzonym owocem wąż się wydłużał. Pomyśl o owocach jak o wspomnieniach, a o wężu jak o czasie.

Co zrobić, by czas płynął wolniej?

Wspomnienia wpływają na postrzeganie czasu

Im więcej wspomnień z danego okresu masz, tym bardziej czas się rozciąga. Twój mózg zakłada, że skoro w danym okresie wydarzyło się wiele nowych rzeczy, to musiał on długo trwać. Innymi słowy – mózg sądzi, że im więcej masz wspomnień z jednego roku, tym dłuższy był rok. Dlatego do mniej więcej 25 roku życia mamy wrażenie, że czas się rozciąga i płynie wolniej.

Jednak tuż po przekroczeniu przez nas tego progu liczba nowych rzeczy w naszym życiu spada. Dni wyglądają podobnie. Ta sama praca. Ten sam dom. Ci sami ludzie. Dzień za dniem, tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem zlewają się w tę samą historię. Mózg zaczyna ignorować podobne do siebie dni i zaczyna mu brakować okazji do formułowania nowych wspomnień. A bez nowych wspomnień czas się kurczy. Dlatego w tym wieku poczucie czasu się zmienia. Ludzie odnoszą wrażenie, że płynie on szybciej. Można temu zaradzić.

Co zrobić, aby czas płynął wolniej

Dzięki wskazówkom, o których za moment przeczytasz, bez względu na Twój wiek czas zacznie płynąć wolniej. Domyślasz się już, co mam na myśli? Musisz nakarmić węża owocami. Dać mu więcej punktów, dzięki którym znowu się rozciągnie. Mówiąc wprost: zacznij formułować nowe wspomnienia. W jaki sposób?

Rób więcej nowych rzeczy. Wyjdź ze swojej strefy komfortu. Obiecaj sobie, że w każdym tygodniu spróbujesz czegoś nowego. Czegoś, czego dotychczas nie robiłeś. To mogą być niewielkie rzeczy: wizyta w nowej restauracji, nowe danie, spacer w środku tygodnia, kino w poniedziałek zamiast w sobotę. Jednak najwyraźniejsze wspomnienia powstaną, gdy wyjdziesz poza swoją strefę komfortu. Zrobisz coś, czego się boisz. Napiszesz pierwszy artykuł na blog, po raz pierwszy pokażesz twarz przed kamerą, zmienisz pracę, zaczniesz uczyć się nowego języka.

To nie zawsze będzie łatwe. Ale im bardziej przełamiesz rutynę, tym silniejsze wspomnienia stworzy Twój mózg i tym bardziej czas się wydłuży. A dzięki temu będziesz mieć wrażenie, że znowu płynie wolniej. Powodzenia.

Podaj dalej

Co powiesz na darmowego
e-booka?

Archimedes powiedział „Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię”. Filozof miał na myśli dźwignię. Czyli mechanizm, który pozwala zamienić mały wysiłek w ogromne efekty. 

W ebooku zebrałem 10 pomysłów na marketingowe dźwignie.
Chcesz je poznać? Zapisz się.