Jak nauczyć się samodyscypliny? - Łukasz Hodorowicz
pozostały min
Trzymam Cię za rękę. Jesteśmy tu: Strona główna Blog Artykuł
kategoria: Psychologia Podcast
Czas czytania: 5 min
Poziom trudności:

Jak nauczyć się samodyscypliny?

Podaj dalej

Masz już dość odkładania wszystkiego na później? A może męczy Cię to, że nie potrafisz wytrwać w swoich postanowieniach? Na przykład chcesz zacząć zdrowo się odżywiać, nauczyć się hiszpańskiego, chodzić na siłownię, ale nie umiesz się zdyscyplinować.

Dziś pokażę Ci jeden prosty trik, dzięki któremu staniesz się osobą produktywniejszą i zaczniesz robić to, co dla Ciebie dobre, w kwestiach zdrowia, finansów i innych dziedzinach życia.

Brak dyscypliny przyczyną problemów

Przyczyną większości problemów w życiu jest brak dyscypliny. Nastolatkowie zawalają sprawdziany, ponieważ nie potrafią zdyscyplinować się do nauki. Pracownicy oddają raporty po terminie, ponieważ nie potrafią zdyscyplinować się do pracy. Nie odkładamy pieniędzy na czarną godzinę, ponieważ kuszą nas wyprzedaże w sklepach obuwniczych. Przybieramy zbędne kilogramy, ponieważ nie potrafimy zmusić się do wyjścia na siłownię i jednocześnie nie potrafimy odmówić sobie pączka (albo trzech) do kawy. Brak dyscypliny wpływa na każdą dziedzinę życia: pracę, związki, zdrowie, finanse itd.

Niska samodyscyplina to symptom większego problemu

Jednak brak dyscypliny jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej. W rzeczywistości to objaw poważniejszego problemu. Na szczęście gdy go zrozumiesz, łatwiej sobie z nim poradzisz. Co więcej, zdyscyplinujesz się, nawet jeśli teraz sądzisz, że brakuje Ci silnej woli. Zacznijmy jednak od początku.

Jak nauczyć się samodyscypliny?
Walter Mischel

Cofnijmy się do roku 1972 i przenieśmy się na Uniwersytet Stanforda. Profesor Walter Mischel przeprowadza właśnie jeden z najsłynniejszych eksperymentów psychologicznych. Możliwe, że o nim słyszałeś. Uczestnikami badania są dzieci: 16 chłopców i 16 dziewczynek w wieku od trzech do sześciu lat. Muszą wykonać proste, ale jednocześnie ekstremalnie trudne zadanie.

Przed nimi leżą na talerzyku dwa ciastka. Dziecko może zjeść słodycze natychmiast albo wykazać się samodyscypliną i poczekać 15 minut. W zamian za swoje poświęcenie otrzyma nagrodę. Pewnie zastanawiasz się, ilu spośród 32 uczestników potrafiło się zdyscyplinować. Żaden! Nim upłynął kwadrans, wszystkie dzieciaki wyczyściły zawartość talerzyka.

Jak nauczyć się samodyscypliny?