Jak się nie stresować. Poradnik przedsiębiorcy. - Łukasz Hodorowicz
pozostały min
Trzymam Cię za rękę. Jesteśmy tu: Strona główna Blog Artykuł
kategoria: Podcast Psychologia
Czas czytania: 7 min
Poziom trudności:

Jak się nie stresować. Poradnik przedsiębiorcy.

Podaj dalej

Podsumowanie: Zastanawiasz się jak się nie stresować? Tu poznasz 7 technik radzenia sobie ze stresem. Poza tym dowiesz się, skąd bierze się stres i dlaczego czasem bywa on dobry.

Typowemu polskiemu przedsiębiorcy stresów nie brakuje. Martwią go między innymi: sytuacja na rynku, spóźniające się płatności, konkurencja, brak czasu, itd. Jestem przekonany, że do tej listy dołożysz sporo własnych powodów do stresu. Dlatego dziś przyjrzymy się stresowi bliżej. Z tego artykułu dowiesz się, czym on dokładnie jest, jakie są jego przyczyny i – co najważniejsze – poznasz metody radzenia sobie ze stresem. Celowo nie używam określenia 'walki ze stresem’, bo jak się za moment przekonasz, walka to zła strategia.

Zacznijmy jednak od tego, że ten tekst nie jest poradnikiem terapeutycznym. Stanowczo zaznaczam: nie jestem psychologiem ani terapeutą. Jestem natomiast mężem, ojcem i polskim przedsiębiorcą. Przyglądam się ludziom i badam wpływ psychologii na zachowania konsumentów. Powyższe doświadczenia pozwalają mi wierzyć, że na temat stresu mogę Ci wiele nauczyć. Jeśli jednak po lekturze tego artykułu uznasz, że stres Cię przerasta, to natychmiast zgłoś się do specjalisty.

Najpierw jednak zrozum, czym dokładnie jest stres.

Czym jest stres

Stres jest jak program antywirusowy na Twoim komputerze. To system, który działa w tle i bije na alarm, gdy wykryje zagrożenie.

Stres to naturalny mechanizm obronny przed napięciem fizycznym (ból) lub psychicznym (strach). Jego korzenie sięgają prehistorii. Gdy Twój praprzodek stanął w dżungli oko w oko z wygłodniałym pratygrysem, stres uruchamiał mechanizm “walcz lub uciekaj”.

Dzięki temu przetrwały osobniki z najlepiej wykształconym mechanizmem obronnym – czyli ci, u których stres był najsilniejszy. Jesteśmy potomkami tych praprzodków, dlatego również posiadamy silne geny stresu.

Problem polega na tym, że w dzisiejszej – technologicznej dżungli – zagrożenie częściej bywa psychologiczne niż fizyczne, a jego konsekwencje są mniej śmiertelne. Nie słyszałem jeszcze, aby kogokolwiek zjadała niezapłacona w terminie faktura, albo aby ktoś umarł z powodu wystąpienia przed publicznością. Jednak Twój mózg ma to w nosie i reaguje na powyższe sytuacje stresem. Podnosi się wtedy poziom hormonów: kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny.

Pod ich wpływem większości krwi wędruje do mięśni (stąd blada twarz tuż przed wystąpieniem). Dzięki temu – choć nie zawsze to zauważasz – masz więcej energii i siły (kojarzysz historie o matkach, które podnosiły samochody, aby ratować dzieci? Część z nich to prawda).

Natomiast Twój mózg pod wpływem stresu otrzymuje zastrzyk glukozy, która jest jak paliwo rakietowe wlane do samochodu. Dlatego niektórzy mówią, że lepiej myślą i pracują pod wpływem umiarkowanego stresu.

Jednak, gdy Twój wewnętrzny program antywirusowy zacznie bić na alarm zbyt głośno i zbyt często, zaczynają się problemy. Wtedy mówimy o długotrwałym stresie. A jego skutki bywają poważne.

Czy stres jest szkodliwy?

 Badania potwierdzają, że chroniczny stres może być przyczyną chorób psychicznych i fizycznych. Hormony uwalniane pod wpływem stresu działają podobnie jak narkotyki. Ich długotrwałe zażywanie wyniszcza organizm. Długotrwały stres daje w kość układowi immunologicznemu – naturalnej barierze ochronnej przed chorobami. Poza tym obrywa układ sercowo-naczyniowy i dzieje się sporo innych paskudnych rzeczy. Nie będę Cię jednak nimi dalej straszył i stresował ;-). Ważne, abyś zrozumiał, że długotrwały stres szkodzi i jest sygnałem do wizyty u specjalisty.

Na szczęście są metody, które mogą przerwać spiralę zmartwień, stresu i niepokoju. Jednak, aby świadomie i skutecznie z nich skorzystać, najpierw musimy bliżej przyjrzeć się popularnym przyczynom stresu u przedsiębiorców. Czasem wystarczy zrozumieć źródło stresu, aby przestać się stresować.

Przyczyny stresu u przedsiębiorców.

Wiesz już, że za stres odpowiadają czynniki fizyczne (ból) i psychologiczne (strach). Jednak przyczyny stresu można podzielić jeszcze na dwie kategorie: zewnętrzne i wewnętrzne.

Stres natury zewnętrznej bierze się z sytuacji, które są poza Twoją kontrolą.

Na przykład kiepska sytuacja na rynku, kryzys lub – odpukać w niemalowane – pandemia. Zewnętrznym stresorem bywa również relacja z kontrahentami, na które masz tylko częściowy