Jak szybciej podejmować decyzje - Łukasz Hodorowicz
pozostały min
Trzymam Cię za rękę. Jesteśmy tu: Strona główna Blog Artykuł
kategoria: Psychologia
Czas czytania: 2 min
Poziom trudności:

Jak szybciej podejmować decyzje

Podaj dalej

Zdarzają Ci się problemy z podjęciem decyzji? Nie potrafisz wybrać restauracji, do której pójdziesz na obiad, bez końca zastanawiasz się, czy zmiana pracy wyjdzie Ci na dobre, a kupno nowej kanapy do salonu to niekończąca się historia? Wiem, jak Ci pomóc.

Ile decyzji podejmujesz każdego dnia

226 – tyle decyzji dziś podejmiesz. Niewiele? Te dotyczą samego jedzenia. Nim skończy się dzień, zadecydujesz w sumie 35 tys. razy. Części wyborów dokonasz błyskawicznie.
Część zajmie Ci więcej czasu. Inne zajmą go zbyt wiele. Zaraz zastanowimy się, jak podejmować decyzje szybciej. Najpierw jednak musisz zrozumieć, dlaczego niektóre są takie trudne.

Dlaczego podejmowanie decyzji jest trudne

Wszyscy chcemy mieć pewność, że podejmujemy dobre decyzje. Nic w tym dziwnego. Kupno samochodu to spory wydatek, a nowym autem będziesz jeździł przez kilka lat. Nowe buty mogą poprawić Ci humor i dodać pewności siebie. W obu wypadkach warto dobrze się zastanowić, żeby później nie żałować.

Problem polega na tym, że nie dowiesz się, czy wybrałeś właściwie, dopóki decyzja nie zapadnie. Co więcej, w wielu przypadkach o słuszności wyboru przekonasz się później.

Pierwszego dnia we własnym biurze decyzja o założeniu firmy wydaje się najlepsza w życiu. Ale czy za rok nadal będziesz tak uważał? Nie możesz być pewny. A brak pewności paraliżuje. Wpędza nas w niekończący się korowód rozważań, analiz i porównań.

Lepszy czarny czy szary płaszcz? Tapicerka skórzana czy welurowa? Zmiana pracy czy podanie o podwyżkę? W rezultacie zachowujemy się jak pies goniący za własnym ogonem.

Jak podejmować lepsze decyzje

Na szczęście tak być nie musi. Wystarczy, że zaczniesz patrzeć na decyzję jak na wyrok. Sądy wydają dwa rodzaje wyroków: ostateczne i nieostateczne.

Od wyroków ostatecznych nie ma odwołania. Nie da się ich zmienić ani na nie wpłynąć. Wyroki nieostateczne zaś pozostawiają otwartą drogę do apelacji. Można je zmienić i na nie wpłynąć.

Podobnie jest z decyzjami. Dzielimy je na odwracalne i nieodwracalne. Decyzje odwracalne to te, które możesz zmienić albo z których jesteś w stanie się wycofać. Dzięki temu ich konsekwencje nie będą się za Tobą ciągnęły.

Przemalowanie pokoju to decyzja odwracalna. W każdej chwili możesz zmienić zdanie i kolor. Wynajęcie dodatkowego biura również jest decyzją odwracalną. W razie problemów po prostu rozwiązujesz umowę.

Nieodwracalne decyzje to te, których nie możesz zmienić lub których zmiana byłaby trudna – to np. postanowienie powiększenia pokoju i wyburzenia ściany. Jeśli zamiast wynajmować, kupujesz biuro, również podejmujesz decyzję nieodwracalną. Z konsekwencjami będziesz musiał się oswoić, bo zostaną z Tobą na dłużej.

Aby szybciej podejmować decyzje, naucz się odróżniać te odwracalne od nieodwracalnych. Tym pierwszym nie warto poświęcać zbyt wiele czasu. W każdej chwili możesz się z nich wycofać i je zmienić.

Jak podejmować decyzje szybciej

Czas poświęcaj tylko decyzjom nieodwracalnym. W ich wypadku nie chcesz popełnić błędu. Przemyśl je, przeanalizuj i zaplanuj. W obliczu kolejnej trudnej decyzji zastanów się: czy mogę tę decyzję zmienić? Ile będzie mnie to kosztowało?

Podaj dalej