Silna wola jest dla słabych - Łukasz Hodorowicz
pozostały min
Trzymam Cię za rękę. Jesteśmy tu: Strona główna Blog Artykuł
kategoria: Psychologia
Czas czytania: 2 min
Poziom trudności:

Silna wola jest dla słabych

Podaj dalej

Streszczenie: Sądzisz, że potrzebujesz silnej woli? Mylisz się. Silna wola nie pomoże Ci dotrzymać postanowień. Zamiast rozwijać silną wolę, rozwijaj dobre nawyki

Silna wola szybko się wyczerpuje

Czy Ty podobnie jak większość ludzi pokładasz duże nadzieje w silnej woli? Uważasz, że osoby nią obdarzone częściej uprawiają sport, realizują noworoczne postanowienia, chętniej sięgają po zdrową sałatkę i w ogóle odnoszą większe sukcesy? Jeśli tak, to się mylisz.

Nie ma naukowych dowodów potwierdzających związek silnej woli z życiowymi sukcesami. Są natomiast dowody na to, że ona wyczerpuje się. To znaczy, że im częściej korzystasz z silnej woli, tym mniej jej masz, innymi słowy – gorzej sobie radzisz.

Siła woli a dieta

Jeśli zdarzyło Ci się być na diecie, to doskonale wiesz, o czym mówię. Jeżeli przez cały tydzień walczyłeś ze sobą, żeby nie zjeść tabliczki czekolady, to w sobotę wieczorem najpewniej sięgniesz po kawałek (albo trzy) serniczka. To dlatego, że w ciągu ostatnich dni Twoje akumulatory silnej woli rozładowały się.

Jak wobec tego wytłumaczyć to, że na świecie są osoby, które dotrzymują postanowień i – co ważniejsze – czy możesz się czegoś od nich nauczyć? Żeby znaleźć odpowiedź na te pytania, musimy porozmawiać o niezbyt lubianych, ale bardzo inteligentnych zwierzętach.

Szczur szukający kawałka sera ukrytego w labiryncie musi wykazać się sporą siłą woli. Nic więc dziwnego, że w czasie poszukiwań niewielki mózg gryzonia świeci się jak bożonarodzeniowa choinka z ADHD. Jednak w trakcie badania naukowcy zauważyli coś jeszcze. Im częściej szczury odnajdywały drogę do sera, tym mniej silnej woli zużywały.

Zwierzęta zapamiętywały drogę, uczyły się jej na pamięć i po kilku próbach docierały do przekąski automatycznie. Jednym słowem – po pewnym czasie silna wola ustępowała miejsca nawykom.

silna wola

Co jest ważniejsze niż silna wola? 

Odpowiedzią na nasze pytania są właśnie nawyki, które są przygotowaną przez ewolucję aktualizacją wewnętrznego systemu operacyjnego. Dzięki nawykom nie zużywasz silnej woli, ponieważ nie musisz z niej korzystać.

Przypomnij sobie swój pierwszy raz za kierownicą samochodu. Ogarnięcie sprzęgła, biegów, tego, co dzieje się na drodze i poza nią, było diabelnie trudne i wymagało gigawatów silnej woli. Jednak im częściej prowadziłeś auto, tym bardziej nawykowo to robiłeś. Dlatego dziś bez problemu możesz w trakcie jazdy rozmawiać z pasażerem o obrotach sfer niebieskich. Prowadzenie samochodu stało się Twoim nawykiem, który nie wymaga siły woli.

Jeśli chcesz osiągać swoje cele – uprawiać sport, zdrowo jeść, rzucić palenie, schudnąć – zapomnij o silnej woli. Zacznij pracować nad nawykami. Jak się do tego zabrać?

Musisz poznać pętlę nawyków.

Podaj dalej

Co powiesz na darmowego
e-booka?

Archimedes powiedział „Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię”. Filozof miał na myśli dźwignię. Czyli mechanizm, który pozwala zamienić mały wysiłek w ogromne efekty. 

W ebooku zebrałem 10 pomysłów na marketingowe dźwignie.
Chcesz je poznać? Zapisz się.